Jaunā ekspozīcija "Ārstniecības augi". Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitāte

10. septembrī atklājām ekspozīcijas „Ārstniecības augi”, „Augu bioloģiskās un morfoloģiskās grupas” un Kukaiņu māju, kas ir ir tapušas “LIFE LatViaNature” projektā, lai veicinātu sabiedrības izpratni par augu daudzveidību un tās nozīmi.

Apmēram 4000 m2 platībā ir skatāmas vairāk nekā 1100 augu sugas – gan veselību veicinoši augi, gan Latvijā sastopamās indīgās sugas, kā arī ir iespējams iepazīt augu ārējo pazīmju daudzveidību un izdzīvošanas pielāgojumus. Jaunās ekspozīcijas tapušas, modernizējot esošo infrastruktūru – ir izveidotas jaunas dobes, celiņi un ierīkota laistīšanas sistēma. “LatViaNature investīcijas ļauj LU Botāniskajam dārzam saglabāt simtgadīgo augu kolekciju dārgumus nākamajām paaudzēm, nākamajiem simt gadiem, turklāt veidojot ekspozīcijas atbilstoši labākajām praksēm Eiropā”, atklāšanas pasākumā norādīja Ieva Saleniece, LatViaNature projekta vadītāja. 

Ekspozīcijā “Augu bioloģiskās un morfoloģiskās grupas” ir skatāmi dažādi augļi un sēklas, lapas un ziedi, kā arī citas ārējās pazīmes. Apmeklētāji šeit varēs aplūkot īpatnības, ar ko konkrēta suga ir pielāgojusies augt un izplatīties tai piemērotākajos apstākļos. Kā minēja LU Botāniskā dārza direktora vietniece Signe Tomsone, tas ļaus labāk izprast sugu un biotopu dažādību, invazīvo sugu problēmu cēloņus un citus jautājumus, kas skar bioloģisko daudzveidību.

Savukārt ekspozīcijā „Ārstniecības augi” apskatāmi augi, kuru izmantošana veselības uzlabošanā ir zinātniski pamatota un arī tādi, kurus pielieto tautas medicīnā. Ekspozīcijā apskatāmi aptuveni 300 sugu augi.

Abās ekspozīcijās iekļautas Latvijā savvaļā sastopamās dažādiem biotopiem raksturīgas sugas, to skaitā indikatorsugas, kas aug bioloģiski vērtīgos zālājos, tāpat arī retās un aizsargājamās sugas, kā arī augi no citiem pasaules reģioniem. 

Ekspozīcijām blakus entomologs Voldemārs Spuņģis ir uzbūvējis Kukaiņu māju. Tajā mītošajām dažādu sugu vientuļajām bitēm ekspozīcijās augošie ziedaugi ir bagātīgs nektāra avots. Kukaiņu māja vairo lokālu bioloģisko daudzveidību, jo mājiņa ir piemērota arī racējlapsenēm, krāšņlapsenēm, zīdbitēm un vēl citiem bezmugurkaulniekiem.

Abas ekspozīcijas un Kukaiņu māja LU Botāniskajā dārzā ir tapušas divu gadu laikā LIFE integrētā projekta LatViaNature “Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija” (LIFE-IP LatViaNature, LIFE19 IPE/LV/000010) ietvaros. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts digitālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.

Dalīties

Saistītais saturs

LU Botāniskajā dārzā būs skatāma izstāde „Supersukulenti – dzīvie akmeņi”
18.09.2024.

LU Botāniskajā dārzā būs skatāma izstāde „Supersukulenti – dzīvie akmeņi”