Augu mājas ir slēgtas rekonstrukcijas darbu dēļ!

Kolekcijā ir sugas no dažādām pasaules vietām, tajā skaitā pasaulē retas un apdraudētas sugas, reliktie augi, pārtikā lietojamie, kā arī dažādi citi, kas pārstāv Āfrikas, Amerikas, Āzijas, Austrālijas un Eiropas dažādu silto klimatisko reģionu floru. Plašai publikai apskatāmā kolekcijas daļa atrodas augu mājās – Palmu mājā ar subtropu augiem, tropu mājā ar mitro tropu augiem un sukulento augu siltumnīcā ar kaktusiem un citiem sauso reģionu augiem.

SUBTROPU AUGI

Ekspozīcija apmeklētājiem slēgta!

Subtropu augu ekspozīcija atrodas Palmu mājā, kas ir dārza centrā esošā lielākā siltumnīca. Tās augstums ir 24 metri. Ekspozīcijā ir apskatāmi augi, kas dabā aug subtropos - starp 30˚ un 40˚ ziemeļu un dienvidu platumu: kontinentu austrumu un rietumu piekrastēs un Vidusjūras reģionā, kur ir sausas, karstas vasaras un maigas ziemas.

Ekspozīcijā ir aptuveni 400 dažādu nosaukumu augi, tostarp Latvijā lielākā palmu kolekcija ar 37 palmu sugām un varietātēm. Viens no vecākajiem eksponātiem ir liellapu fikuss Ficus macrophylla (Austrālija), kas šeit aug jau no 1928. gada. Starp 18 dažādiem skujkokiem izceļas varena auguma araukārijas - Bidvila araukārija Araucaria bidwilii un dažādlapu araukārija A. heterophylla. Kolekcijā ir vairākas reliktas sugas, tai skaitā metasekvoja Metasequoia glyptostroboides un dižā volemija Wollemia nobilis. Šeit ir apskatāmi arī pārtikā izmantojami augi, piemēram, dateļpalma Phoenix dactylifera, vīģe Ficus carica, dižais laurs Laurus nobilis, citrons Citrus limon, granātkoks Punica granatum 'Nana', olīvkoks Olea europaea un citi.

 

TROPU AUGI

Ekspozīcija apmeklētājiem slēgta!

Ekspozīcijā apskatāmi augi, kas dabā aug mitrajos tropos – joslā abpus ekvatoram. Tur visu gadu ir mitrs gaiss un augsta temperatūra, kas veicina augu augšanu.

Kolekcijā ir aptuveni 400 dažādu nosaukumu augi. Visplašāk ir pārstāvēti Centrālās un Dienvidamerikas tropi ar bromēliju dzimtu, pie kuras pieder arī pušķu ananass Ananas comosus un usneju tilandsija Tillandsia usneoides – epifīts augs, kas aug uz koku zariem un barojas no nokrišņiem. Tropu siltumnīcas baseinā aug arī Dienvidamerikas viena no lielākajām ūdensrozēm Krusa viktorija Victoria cruziana. Plaši pārstāvētas arī begoniju Begonia, peperomiju Peperomia un filodendru Philodendron ģintis.

Viens no Āfrikas tropu raksturīgākajiem augiem ir kafija Coffea un Āfrikas kigēlija Kigelia africana jeb desu koks. Savukārt Āzijas tropu floru raksturo nosmailotais banāns Musa acuminata, lielā bambusniedre Thysanolaena maxima, kura ir ļoti ātraudzīga, un lielsakņu alokāzija Alocasia macrorrhizos, kuras sakneņi austrumu tautām ir iecienīti pārtikā.

Kolekcijā plaši pārstāvēta ir orhideju dzimta no dažādiem tropu apgabaliem. Pasaulē aizsargāta suga ir vaniļas orhideja Vanilla planifolia, kuras kāpelējošais stumbrs vēl nav sasniedzis 3 m garumu, kas nepieciešams, lai tā uzziedētu. Tropu ekspozīcijā ir apskatāmas vairāk nekā 50 papardes no dažādām pasaules vietām, plašāk no adiantu Adianthum, nefrolēpju Nephrolepis un blehnumu Blechnum ģints.

 

KAKTUSI UN SUKULENTI

Ekspozīcija apmeklētājiem slēgta!

Sukulentie augi aug tuksnešos un pustuksnešos – sausā un karstā klimatā ar krasām diennakts temperatūras svārstībām. Tie ir pielāgojušies ātrai ūdens uzņemšanai un uzkrāšanai ar saknēm, stumbru vai lapām retajos lietus periodos, kā arī no nakts rasas.

Botāniskā dārza ekspozīcijā ir aptuveni 700 dažādi sukulentie augi, no kuriem gandrīz puse ir no kaktusu dzimtas. Kolekciju siltumnīcas pirmajā daļā eksponēti augi no Ziemeļamerikas tuksnešiem, īpaši Meksikas sukulenti, ko pārstāv agaves Agave, laimiņi Sedum, eševērijas Echeveria un kaktusi. Vecākais eksemplārs ir tūbainā opuncija Opuntia tuberosa, kas kolekcijā ir no 1930. gada. Visplašāk no kaktusu dzimtas kolekcijā pārstāvēta ir mamilāriju ģints Mammillaria, kuru ziedi pavasarī plaukst vainaga veidā ap stumbra galotni. Ekspozīcijā vēl ir apskatāmi astrofīti Astrophytum, ferokaktusi Ferocactus, opuncijas Opuntia, parodijas Parodia, notokaktusi Notocactus, gimnokalīciji Gymnocalycium un daudzi citi.

Ekspozīciju siltumnīcas otrajā daļā eksponēti augi no Āfrikas sausajiem reģioniem. Visplašāk pārstāvēta Dienvidāfrikas un Madagaskaras sukulentā flora. Šiem reģioniem raksturīgas sukulentās eiforbijas Euphorbia, no kurām daudzas sugas vizuāli līdzinās kaktusiem. Plaši pārstāvēta ir biezlapju Crassula, senēciju Senecio, havortiju Hawortia, gastēriju Gasteria, kalanhoju Kalanchoe, sansevjēru Sansevieria ģintis. Kā arī alojes Aloe, no kurām vispazīstamākie ir ārstniecības augi – kokveida Aloe arborescens un īstā aloje Aloe vera.