No. 4. līdz 19. jūlijam Palmu mājā notiks skaņu mākslinieka Mārtiņa Roķa instalācijas "Biomimēze VIII" izstāde.

"Biomimēze" ir nosaukums darbu sērijai, ko vieno līdzīga konceptuālā bāze, bet katrs darbs šajā sērijā ir unikāls un var tikt realizēts kā instalācija, priekšnesums vai multikanālu ģeneratīvās mūzikas kompozīcija. Darba pamatā ir dabā sastopamo modeļu, sistēmu un struktūru analīze un to radošas interpretācijas, lai radītu mākslas darbus dažādās formās.

Īpaši darbam izveidota datorprogramma rada skaņas, kuras attīstās pēc ģeneratīviem principiem, sekojot iekodētai sistēmai. Programmas ģenerētās struktūras atgādina skaņu ainu, kāda sastopama ikdienas akustiskajā telpā - uz ielas, mežā un citur, kur skaņas, pēc Džona Keidža vārdiem, "dzīvo savu dzīvi".

Par iedvesmas avotu autoram kalpo Alberta Bregmana (Albert Bregman) piedāvātais skaņas uztveres modelis "ASA", pēc kura tiek skaidrots, kā cilvēki interpretē ikdienas savstarpēji nesaistīto kopumu sev jēgpilnās sistēmās. Klausītāju aktivitāte un fokuss nosaka, vai skaņas tiek uztvertas kā atsevišķi elementi vai vienots veselums.

Šīs skaņu ainavas līdzinās skaņu ierakstiem no kādas eksotiskas zemes, tikai šajā gadījumā šī zeme neeksistē, jo skaņas ir ģenerētas ar digitālās sintēzes tehnikām. Konteksta un kultūrvēsturiskā fona trūkums stimulē fantāziju aizpildīt nezināmo ar interpretācijām no savas personīgās pieredzes un akustiskais tvērums kļūst par subjektīvu procesu. Dabas iedvesmotais skaņas dizains raisa asociācijas ar kaut ko, kas liekas reizē gan pazīstams, gan svešs, paliekot uz neskaidrās robežas starp jēdzieniem "dabisks" un "mākslīgs".

Mārtiņa Roķa interešu priekšplānā ir cilvēka uztveres robežas un subjektīvā pieredze. Savā radošajā praksē viņš apvieno starpdisciplināras intereses, piemēram, psiho akustiku, elektronisko mūziku, skaņas, ķermeņa un telpas attiecības, kā arī jauno tehnoloģiju un audio vizuālo mediju sintēzi. Uzstājoties eksperimentālās mūzikas koncertos, veidojot audio vizuālas instalācijas izstādēm vai skaņdarbus multikanālu sistēmām, autors ir realizējis savus darbus dažādos festivālos, pasākumos, mākslas galerijās un institūcijās gan Latvijā, gan ārvalstīs - ASV, Zviedrijā, Somijā, Nīderlandē, Dānijā, Anglijā, Vācijā, Krievijā, Austrijā, Ukrainā, Lietuvā, Igaunijā un citur.

Izstāde tapusi ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu.

Mārtiņa Roķa mājaslapa.

Dalīties