Programma
12.00 “Sēklu sarunas”: Neformāla diskusija par tomātu dumpja ietekmi uz Latvijas dārzniekiem, iespēja izteikt savu viedokli par Eiropas un Latvijas sēklu likumdošanu
12.30 – 14.00 Sēklu apmaiņa
Visu dienu (11-19) Iespēja piedalīties Pavasara svētkos (Ieejas maksa pavasara svētkos 1.50 Ls; dalība sēklu apmaiņā bez maksas)
Kas ir sēklu apmaiņa?
Tas ir jautrs un praktisks veids kā:
- iegūt jaunas šķirnes izmēģināšanai bez maksas
- iegūt padomus retu šķirņu audzināšanā no citiem pieredzējušiem audzētājiem
- palīdzēt uzturēt šķirņu un sugu daudzveidību un attīstīt vietējās šķirnes Latvijas dārzos un laukos
- iepazīties un apmainīties pieredzē ar citiem zemkopjiem, dārzniekiem un sēklu entuziastiem
- bagātināt savu uzturu ar plašāku šķirņu un sugu daudzveidību
- paplašināt zemnieku un patērētāju izvēles iespējas
- iegūt neatkarību no sēklu monopola
Kāpēc svarīgi mainīties ar sēklām?
- Paaudžu paaudzēm zemnieki un dārznieki ir bijuši sēklu glabātāji un tautas selekcionāri, kuri uzturēja sēklu ģenētisko daudzveidību, atlasot labāko augu sēklas un savstarpēji apmainoties ar sēklām.
- Sēklu daudzveidība nodrošināja kultūraugu pielāgošanos vietējiem klimatiskiem un augsnes apstākļiem, kā arī nodrošināja daudzveidību pārtikā un uzturvielās.
- 2008. gadā pasaules Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO) atzina, ka 20. gadsimtā ģenētiskā daudzveidība lauksaimniecībā sarukusi par 75%. Arī Eiropā ir izzudušas neskaitāmas vecās šķirnes un landrases, kuras iegūtas tautas selekcijas ceļā.
- Šobrīd lielākā daļa cilvēces uztura nāk no tikai 12 augu un 14 dzīvnieku šķirnēm. Tik liela paļaušanās uz dažām šķirnēm ir bīstama gan ekoloģiskā, gan ekonomiskā ziņā.
- Šodien pēc sabiedrisko organizāciju aplēsēm, pasaules desmit lielākajām sēklu firmām pieder 67% no pasaules sēklām (ETC Grupa 2008).
- Pēdējos gados sēklu apmaiņu tradīcija ir atdzīvināta visā Eiropā, lai saglabātu sēklu un šķirņu daudzveidību un norādītu uz trūkumiem Eiropas likumdošanā, kas ierobežo seno šķirņu pārdošanu un izmantošanas iespējas.
Ko mēs katrs individuālā līmenī varam darīt sēklu daudzveidības labā?
- Sākt ar savu, savu vecāku vai vecvecāku dārzu un saglabāt tur esošo kultūraugu sēklas.
- Mainīties ar sēklām ar citiem, lai nodrošinātu sēklu “ceļošanu”.
- Balsojot ar savu maku, izvēlēties vietējo un mazo ražotāju audzēto, nevis ārzemju lielražotājus.
- Pieprasīt likumu izmaiņas, lai veicinātu bioloģisko daudzveidību, videi draudzīgu saimniekošanu un attīstītu vietējo ražošanu.
Ko darīt, ja Tev vēl nav savu sēklu, ko mainīt?
- Sākas dārza sezona - pamēģini pats, vari ievākt kvalitatīvas sēklas, kaut vienam augam!
- Apvaicājies radiem, draugiem kaimiņiem, varbūt viņiem ir saglabājies kāds sens vai vērtīgs kultūraugs.
Sēklu apmaiņu organizē brīvprātīgo grupa. Kontaktinformācija: Sandra Stabinge (Ekovirtuve), Guntra Aistara (Centrālā Eiropas universitāte Ungārijā), Liene Brizga-Kalniņa (Dabas Dobe), Ance Gobiņa (Zemesdraugi).
Pieteikšanās pa epastu sandra@ekovirtuve.lv vai telefonu 29259942.
Informācija dalībniekiem:
- Ierašanās un vietas iekārtošana 10.00.
- Lūgums ņemt līdzi savas augstākās kvalitātes sēklas (pārliecinieties, ka tās nav hibrīdi vai nekontrolētas svešaputes augi), kā arī - sēklas iegūtas ar bioloģiskām saimniekošanas metodēm un to izcelsme ir izsekojama.
- Atgādinājumam - droši var mainīties ar pašapputes augiem un veģetatīvi pavairojamiem augiem, kam pēcnācēji ir līdzīgi vecākiem (piemēram, ģimenes sīpoli, vasaras ķiploki, kartupeļi, zemeņu stādi, augļu koku potzari, tomāti, pākšaugi - pupas, zirņi). Ar svešapputes augiem (gurķiem, ķirbjiem, krustziežiem, kukurūzu) smalkāka apiešanās - tos ņemiet uz apmaiņu tikai tad, ja esiet droši par sējmateriāla īpašībām.
- Sagatavojiet izteiksmīgus materiālus, piemēram, dārzeņus, augļus, stādus, graudaugu paraugus, gatavus ēdienus.
- Vēlams ņemt līdzi bļodas vai traukus sēklu izstādīšanai, karotes sēklu dalīšanai, papīru un pildspalvu piezīmju rakstīsanai, un gaišus galdautus, lai visi kopā izskatītos skaisti.
- Uz vietas būs galdi un būs pieejamas aploksnītes sēklu fasēšanai.
-
Sēklu maiņas / dalīšanās mērķis ir uzturēt augu daudzveidību, sekmēt vietējo, seno šķirņu saglabāšanu, palīdzēt katram audzētājam atrast tieši viņa saimniecībai piemērotāko augu šķirni un veidu.
Skatīt arī šeit:
www.seedysunday.org