No 17. līdz 25. septembrim notiks pusdienziežu dzimtas augu izstāde „Supersukulenti – dzīvie akmeņi”, kur būs apskatāmi Kaktusu un citu sukulentu draugu biedrības kolekcionāru eksotiskie lolojumi. Sestdien, 24. septembrī – īpaši pasākumi Meksikas noskaņā - dzīves mākslinieka Havjera Garsijas priekšlasījums par kaktusiem, botāniķa uzburtā “Ekskursija Meksikas tuksnesī” lielajiem un mazajiem dabas draugiem un kaktusu pārstādīšanas demonstrējumi.

Tuksnešos augošie augi ir pielāgojušies augšanai vietās, kur trūkst mitruma, tādēļ tie uztver un saglabā sevī to nelielo ūdens daudzumu, kas ir pieejams augsnē, no rasas un retā lietus. Tos vieno apzīmējums – sukulentie augi. Izstādē būs skatāmi supersukulenti - litopši, jeb dzīvie akmeņi – pusdienziežu dzimtas (Aizoaceae vai Mesembryanthemaceae) augi. Absolūtais vairākums šo augu dabā ir sastopami Dienvidāfrikā, bet daži aug arī Austrālijā, Jaunzēlandē, Vidusjūras reģionā, Madagaskarā, Arābijas pussalā. Litopši miljonu gadu laikā ir pielāgojušies D-Āfrikas Karru reģiona tuksnešainā, kalnainā apgabala raksturīgajiem apstākļiem: sausumam, tiešiem saules stariem, karstumam, sāļai augsnei un tam, ka bieži vien vējš, dzenājot smiltis, apber ar tām augus.

Pašlaik dzimtā iekļautas 116 ģintis ar vairāk nekā 1800 sugām. Augu izskats liecina par to, ka tie ir pielāgojušies uztvert un aizturēt to nelielo ūdens daudzumu, kas ir pieejams rasas vai reto lietusgāžu laikā. Tādēļ augi atgādina oļus, bet tiem var būt arī nelielas, biezas lapas. Atsevišķus pusdienziežu dzimtas augus Latvijā var audzēt kā viengadīgos augus, šim mērķim piemērotākās ģintis ir Drosanthemum, Lamparanthus un Mesembryanthemum. Audzēšanai istabā, siltumnīcā vai ziemas dārzā populārākās ģintis ir: Aloinopsis, Argyroderma, Conophytum, Dinteranthus, Faucaria, Fenestraria, Frithia, Gibbaeum, Glotyphillum, Lithops, Pleiospilos, Titanopsis, Trichodiadema. Augiem patiks labs apgaismojums un kopējs, kurš aizmirst tos apliet.

Izstādi papildinās Kaktusu un citu sukulentu draugu biedrības „Gada augs 2016” - oleandru dzimtas augi Adenium jeb tā sauktā Tuksneša roze un Meksikas kaktusi. Viena no lielākajām sukulento augu grupām ir kaktusi, kas dabā ir sastopami tikai Amerikā, bet īpaši bagātīgi - tieši Meksikā. Septembrī meksikāņi svin savas valsts neatkarību. Tādēļ viena izstādes diena – 24. septembris - būs veltīta Meksikas dabai un augiem.

Izstādes laikā:

  • kolekcionāru konsultācijas kaktusu un citu sukulento augu audzēšanā;
  • sestdien, 17. septembrī plkst. 13.00 – litopšu pārstādīšanas demonstrējumi un  kopšanas ieteikumi;
  • sestdien, 24. septembrī pasākumi Meksikas noskaņā:
    • plkst. 12.00 - “Ekskursija Meksikas tuksnesī” lielajiem un mazajiem dabas draugiem Kaktusu siltumnīcā dārza botāniķa vadībā – iespēja iepazīt Meksikas dabas daudzveidību un augus,
    • plkst. 13.00 Palmu mājā – mākslinieka un šefpavāra Havjera Garsijas priekšlasījums par kaktusiem dabā un meksikāņu sadzīvē,
    • plkst. 14.00 Palmu mājas vestibilā – kaktusu pārstādīšanas demonstrējumi un kopšanas ieteikumi;
  • iespēja iegādāties augus nelielos daudzumos.

Ieeja izstādē un pasākumi tās laikā - iegādājoties ieejas biļetes dārzā.

Dalīties